Suplementacja ma za zadanie uzupełnić braki witamin, minerałów i innych składników potrzebnych codziennie do prawidłowego funkcjonowania. Zapotrzebowanie na naturalne suplementy diety w postaci witamin i innych składników odżywczych ciągle wzrasta. Wynika to ze sposobu życia, ubogiej diety i prowadzenia niezdrowego stylu życia.
Co możemy zrobić, żeby cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem?
Najprostszym i najlepszym sposobem na utrzymanie dobrego zdrowia każdego dnia jest spożywanie jedzenia dobrej jakości, pełnego składników odżywczych. Nasz organizm najlepiej funkcjonuje, kiedy spożywamy produkty naturalne, jak najmniej przetworzone. Warto zmienić nawyki żywieniowe. Zrezygnować z przetworzonej żywności z chemicznymi dodatkami i używek. Produkty gorszej jakości zastąpić tymi o lepszej jakości. Lepiej przysłuży się naszemu zdrowiu nawet niewielka ilość wartościowego pokarmu niż dużo śmieciowego jedzenia.
Jesteśmy ogromnym placem budowy. W każdej sekundzie w naszym ciele giną miliony komórek i powstają nowe. Żeby nowe komórki były zdrowe, codziennie do naszego organizmu powinniśmy dostarczyć ok. 90 składników odżywczych. To witaminy, minerały, białka, tłuszcze, węglowodany. Jeżeli brakuje chociaż jednego, procesy przebiegają nieprawidłowo. Powstają upośledzone komórki, a to już początek stanu chorobowego. Niestety dzisiejsze pożywienie ma coraz mniej składników odżywczych. W ciągu ostatnich 60 lat zauważono ogromny spadek wartości odżywczych w naszym pokarmie. Związane to jest głównie z wyjałowieniem gleby z minerałów poprzez nadmierną eksploatację, stosowanie sztucznych nawozów i sposób przetwarzania żywności. Mamy piękne, duże owoce i warzywa, ale ubogie w to czego najbardziej potrzebujemy. Dodatkowo często zrywane są jeszcze niedojrzałe, a podczas transportu i przechowywania tracą część składników odżywczych. To wszystko spowodowało, że w dzisiejszych czasach suplementacja jest koniecznością. Jeśli chcemy mieć organizm w dobrej kondycji, musimy go doposażać w to, czego w pożywieniu brakuje. Dobre suplementy powinny uzupełniać składniki w czterech kategoriach:
- przeciwutleniacze takie jak witamina C, witaminy A i E, kwas alfa-liponowy, glutation, koenzym Q10
- witaminy z grupy B
- minerały
- kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6
Co niszczy składniki odżywcze w organizmie?
To przede wszystkim nasze nawyki takie jak np. szybkie jedzenie, bez odpowiedniego przeżuwania. Proces trawienia zaczyna się już w jamie ustnej i jeśli nie żujemy odpowiednio długo, zaburzamy go. Przejadanie się, czy jedzenie późnym wieczorem lub w nocy też nam nie służy.
Stosowanie używek takich jak kawa, alkohol, narkotyki powoduje zaburzenie równowagi w organizmie.
Kiedy spożywamy produkty rafinowane takie jak oleje, cukier, biała mąka organizm sam się okrada ze składników odżywczych, starając się uzupełniać to czego w nich brakło.
Spożywanie produktów z chemicznymi dodatkami, takimi jak konserwanty, barwniki, polepszacze smaku i zapachu oprócz tego, że zatruwa nasz organizm, niszczy także nasze jelita. Powoduje zaburzenie lub zniszczenie naszej mikroflory jelitowej i ograniczenie przyswajania składników odżywczych. Podobnie jest z antybiotykami i wieloma syntetycznymi lekami.
Duże znaczenie ma także jakość i ilość wypijanej przez nas wody.
Jak jest różnica pomiędzy naturalnymi suplementami i syntetycznymi?
Suplementy są stosowane jako środek służący zapobieganiu chorobom i utrzymaniu zdrowia, ale również jako wsparcie w procesie leczenie różnych schorzeń. Dlatego takie ważne jest wybranie preparatów wysokiej jakości. Takich, które będą dobrze przyswajalne dla naszego organizmu. Naturalne suplementy powinny zawierać, tylko to co wytworzyły rośliny w procesie organicznych przemian. Dzięki temu są bardziej skuteczne, niż ich syntetyczne odpowiedniki.
Suplementy zawierające tylko syntetyczne składniki odżywcze nie mają wartości pełnego pożywienia. Nie mają siły życiowej i są przyswajane przez organizm tylko w niewielkim stopniu. Mogą też zakłócić równowagę w organizmie.
Jak wybrać dobre, naturalne suplementy?
Na rynku jest dostępnych wiele różnych suplementów diety. Są lepsze i są gorsze. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę szukając odpowiedniego preparatu dla siebie. W związku, z tym podobnie jak w przypadku żywności musimy czytać etykiety. Warto dokładnie sprawdzić, za co płacimy. I czy nie będzie nam to szkodzić. Dobrej jakości, naturalne suplementy nie powinny zawierać konserwantów, sztucznych barwników, słodzików, wypełniaczy itp. Warto sprawdzić ile jest w nim ekstraktu z poszczególnych roślin. Unia Europejska dopuszcza, że wystarczy 38% ekstraktu, żeby zarejestrować taki produkt jako naturalny suplement. Na szczęście są firmy, które stawiają na wysoką jakość i mają produkty zawierające prawie 100 % ekstraktów.
Czytając etykietę, trzeba zwrócić uwagę, czy nie zawierają GMO, czyli organizmów modyfikowanych genetycznie. Jest coraz więcej dowodów, że takie produkty zwiększają ryzyko nowotworów, alergii, chorób układu pokarmowego.
Sposób pakowania też ma znaczenie. Jeśli mamy produkt w płynie to najlepiej gdy jest pakowany w szklane opakowanie. Szkło to jedyny materiał, który nie wchodzi w reakcję z zawartością. Dobrze, żeby było to szkło wysokiej jakości np. szkło farmaceutyczne. Istotne jest także zabezpieczenie przed dostępem światła. Produkty sypkie mogą być w opakowaniach plastikowych, ale w takich bez BPA.
Kolejna ważna rzecz to sposób zabezpieczania przed zepsuciem. Jeżeli nie ma konserwantów, to trzeba produkt zabezpieczyć w inny sposób. Są już dostępne nowoczesne technologie, które pozwalają na dobre zabezpieczenie produktu, ale jego minimalne przetworzenie. Taką metodą jest IHHP. Dzięki zamykaniu pod wysokim ciśnieniem wszystkie patogeny giną przy jednoczesnych zachowaniu właściwości biologicznych produktu. Niestety niewielu producentów stosuje tę metodę ze względu na wysokie koszty.