Modyń, czyli Góra Zakochanych, przyciąga swoim urokiem i malowniczymi widokami – to jeden z tych szczytów, do którego chce się wracać. Mierzy 1029 m n.p.m. i wznosi się w Beskidzie Wyspowym. Na szczycie czeka na nas drewniana wieża widokowa. Z wieży rozciągają się niesamowite widoki – przy dobrej pogodzie można stąd podziwiać Tatry, Gorce, Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki.
Nasza wędrówka na wieżę widokową na Modyni zaczęła się w Młyńczyskach na Przełęczy Cisowy Dział, gdzie znajduje się Droga Krzyżowa, Krzyż Milenijny oraz polowy ołtarz. Dojazd z Krakowa zajął nam ok. 90 minut. Samochody zostawiliśmy na parkingu za Krzyżem Milenijnym. (49°37’00.9″N 20°23’60.0″E)
Na wejście wybraliśmy najkrótszy i najłatwiejszy szlak, znakowany na niebiesko. Z parkingu do wieży jest około 1,9 km, co zajmuje mniej więcej 45 minut. (ponad 200 metrów przewyższenia) Po około 20 minutach ostrego podejścia dotarliśmy na dłuższą prostą, gdzie z lewej strony dołączył żółty szlak z Łącka, biegnący przez Małą Modyń. Na wysokości 1029 m n.p.m. weszliśmy na samą Modynię – zalesiony szczyt z pięknym, odsłoniętym widokiem na Mogielicę, najwyższe wzniesienie Beskidu Wyspowego. Co ciekawe, mówi się „na Modyni,” bo nazwa jest rodzaju żeńskiego.
Trasa na Modyń z Przełęczy Cisowy Dział
Rozpoczynając wycieczkę z Przełęczy Cisowy Dział, można liczyć na zachwycające widoki – szczególnie w barwnej, jesiennej scenerii. Nam towarzyszyła doskonała pogoda: poniżej rozciągało się morze chmur, otaczał nas kolorowy las, a nad głowami mieliśmy bezkres błękitnego nieba.
Wieża widokowa na Modyni
Wieża widokowa na szczycie Modyni została oddana do użytku w 2021 roku. Mierzy ponad 27 metrów, więc widoki są bajeczne.
Poza podziwianiem krajobrazu z wieży widokowej można tam także odpocząć przy ognisku. Jest kilka przygotowanych miejsc z ławkami.
.
Trasa powrotna żółtym szlakiem
Chcieliśmy zrobić pętlę, więc powrót zaplanowaliśmy żółtym szlakiem, który prowadzi do Łącka. Droga w dół okazała się dosyć wymagająca ze względu na zalegającą sporą warstwę liści i kamienie po nimi. Zeszliśmy do drogi asfaltowej, potem ok. 100 metrów w lewo po asfalcie do zakrętu i w lewo na ścieżkę leśną. Ścieżka doprowadziła nas do dwóch gospodarstw należących do wsi Kicznia. Kawałek za zabudowaniami przeszliśmy przez Zakiczański Potok i pod górę, leśną ścieżką do drogi asfaltowej. Z tego miejsca już tylko kilkanaście minut, (ale dosyć ostrym podejściem) do parkingu.
Na Przełęczy Cisowy Dział ponownie powitały nas wspaniałe widoki, tym razem w blasku zbliżającego się zachodu słońca.
Wycieczka na Modyń to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy cenią piękne krajobrazy i chwile spokoju. Widoki z wieży na szczycie zachwycają o każdej porze roku, a miejsce do rozpalenia ogniska sprawia, że można zrobić sobie dłuższą przerwę i cieszyć naturą. Trasa z Przełęczy Cisowy Dział zapewnia malownicze pejzaże – szczególnie jesienią, kiedy drzewa otaczają nas paletą barw.
Beskid Wyspowy jest pełen takich miejsc, które oferują piękno i wytchnienie od zgiełku. To idealny region na odkrywanie nowych szlaków i przeżywanie niezapomnianych chwil w otoczeniu przyrody.
Dołącz do naszej społeczności Klubu Zdrowego Życia, zadbaj o zdrowie i odkrywaj z nami piękno natury podczas wspólnych wycieczek. Zapraszamy serdecznie!
2 odpowiedzi
Wycieczka i trasa fantastyczna. Tym bardziej, że pogoda wcale nie zachęcała do spacerów. Po przekroczeniu bariery chmur nie spodziewałam się takich widoków. Nie bez kozery ten rejon Polski to Beskid Wyspowy.
Tak. Po wyjechaniu z chmur widoki były fantastyczne.