Oczyszczanie organizmu – jak wpływa na zdrowie?

Oczyszczanie organizmu (inne określenie: odtruwanie, detoks), ma na celu usunięcie z organizmu pasożytów grzybów, toksyn, bakterii gnilnych i fermentacyjnych, ale też wirusów i pleśni. Jednym słowem detoksykacja pomaga pozbyć się z naszego organizmu wszystkiego, co nam nie służy i co zanieczyszcza nasz organizm. Są to również metale ciężkie, substancje syntetyczne, sztuczne barwniki i konserwanty oraz inne szkodliwe substancje, które są częścią produkowanej dzisiaj żywności.

oczyszczanie organizmu

 

Co to znaczy oczyścić organizm?

Do niedawna, zwłaszcza określenie: „odtruwanie”, kojarzone było z odtruwaniem osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu, wszelkiego rodzaju używek. Dzisiaj jest to styl życia wśród osób świadomie dbających o zdrowie. Ale również jest to sposób powrotu do formy i ładnej sylwetki dla osób, które walczą z nadwagą i szukają środków, aby zrzucić zbędne kilogramy. Oczyszczanie stało się więc trendem kojarzonym  z wszelkiego rodzaju dietami oczyszczającymi i wsparciem organizmu przez suplementy diety.  

 

detoks

 

Dlaczego oczyszczanie organizmu jest takie ważne dla naszego dobrego zdrowia?

Nasz organizm potrafi się naturalnie oczyszczać sam. Niestety, prowadzony dzisiaj przez nas styl życia nie wspiera go w tym procesie. Spożywamy żywność w dużym stopniu przetworzoną. Dodatkowym obciążeniem dla organizmu są składniki spożywanych leków, alkoholu i innych używek. Gdy dodamy jeszcze do tego stres i wysiłek fizyczny, jest to często zbyt dużo dla naturalnego procesu detoksykacji. Dlatego jest co najmniej kilka powodów przemawiających za oczyszczaniem organizmu. 

Pierwszym powodem jest usunięcie zbędnych składników z organizmu. Warto wiedzieć, że nie wszystkie składniki pokarmu są przetworzone w procesie trawienia i wydalone. Detoksykacja ma na celu usunięcie z jelita grubego szkodliwych substancji, które gromadzone są przez nasz organizm przez lata.

Drugim powodem jest pozbycie się problemów z trawieniem, bólów żołądka czy brzucha. Często obserwujemy u siebie uczucie wzdęcia, niestrawność, zgagę, gazy, przybieranie na wadze. O ile nie są to incydentalne sytuacje, to warto się temu przyjrzeć. Oznacza to, że organizm sam wysyła nam sygnały, że potrzebuje pomocy.

Trzecim powodem przemawiającym za detoksykacją jest poczucie pogłębiającego spadku energii i ogólne złe samopoczucie. Nie usunięte z organizmu toksyny, metale ciężkie oraz zalegające produkty przemiany materii powodują, że czujemy zmęczenie i jesteśmy ociężali. Dlatego, gdy czujesz, że brakuje ci energii i nie masz na nic siły, że jesteś ciągle zmęczony, źle śpisz, zaczynasz być drażliwy, ogólnie źle się czujesz – to jest to sygnał do tego, by zainteresować się oczyszczaniem organizmu.

Wreszcie czwarty powód, gdy zauważysz pogorszenie wyglądu skóry, wypryski, osłabione i wypadające włosy, a także łamliwe paznokcie. Nawet jeżeli stosujesz dobrej jakości, naturalne suplementy, a mimo to nadal stan twojego ciała nie jest w dobrej formie. To może świadczyć o potrzebie jego oczyszczenia, a szczególnie jelit, ponieważ zalegające złogi, kamienie kałowe, pasożyty upośledzają wchłanianie substancji odżywczych.

 

wzdęcia, bóle brzucha

Czy oczyszczanie organizmu można przeprowadzić samemu w domowych warunkach?

Jest wiele sposobów odtruwania organizmu w warunkach domowych — od łagodnych po te bardziej radykalne. Do łagodniejszych zaliczyć można kilkudniowe głodówki, różnego rodzaju diety oczyszczające. Są osoby, które sięgają po środki przeczyszczające. Ale są również takie, które decydują się na lewatywę, czyli wypłukiwanie złogów z końcowego odcinka jelita grubego. Są to jednak metody doraźne i dające krótkotrwały efekt. Dodatkowo często stosowane mogą mieć skutki uboczne.

Jak więc zadbać o skuteczne oczyszczanie organizmu?

Jak zawsze metoda najprostsza jest najlepsza. Zdrowa, bogata w błonnik i warzywa dieta oraz picie odpowiedniej ilości wody. Zdrowa dieta, w przypadku detoksykacji, powinna wspomagać przede wszystkim wątrobę i nerki. Są to dwa najważniejsze narządy w procesie oczyszczania i usuwania z naszego organizmu toksyn i wszystkich zbędnych składników pokarmowych.

Zdrowa dieta to tak naprawdę świadome odżywianie, czyli jedzenie dużej ilości surowych warzyw, zamiana potraw smażonych na duszone, gotowane na parze lub pieczone. To zmiana nawyków żywieniowych i jedzenie mniej obfitych posiłków. Warto zrezygnować z białego pieczywa.  Organizm należy dostatecznie nawadniać. Pijąc minimum 2-2,5 litr wody dziennie pomagamy w wypłukaniu toksyn i wszystkich zbędnych składników w procesie detoksykacji. Woda nawilża również ścianki jelita, dzięki czemu, w połączeniu z dostarczonym błonnikiem przepłukuje jelita, popychając strawione resztki pokarmu wraz z innymi „odpadami” pokarmowymi do wydalenia. Błonnik działa na perystaltykę jelit, dzięki czemu reguluje wypróżnienia, oczyszczając jelita ze złogów i fermentujących resztek jedzenia. Pracę jelit wspomagają również jabłka, ponieważ zawierają dużo pektyn – błonnika rozpuszczalnego. Szklanka ciepłej wody wypitej na czczo z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny również wesprze jelita  pracę wątroby. Dodatkowo cytryna świetnie sprawdzi się w przywróceniu równowagi zasadowo-kwasowej w organizmie.

Warto zadbać, aby w naszym codziennym pożywieniu znalazły się również zielone warzywa, które są bogate w chlorofil. Jarmuż, szpinak, zielony jęczmień, trawa pszeniczna czy natka pietruszki. Natka ma również właściwości moczopędne, co wspomaga pracę nerek w oczyszczaniu organizmu.  

 

 

sauna oczyszczanie organizmu

Co pomoże nam w procesie detoksykacji?

Jest wiele produktów, które włączyć można do diety, aby wspomóc skuteczne oczyszczanie organizmu. Należą do nich na przykład:  aloes, buraki, kasza jaglana, seler naciowy, żurawina i wiele, wiele innych. Ważne, aby pamiętać, że dieta powinna być zbilansowana i dostosowana do naszego wieku, potrzeb energetycznych w ciągu dnia – czyli dostosowana do trybu życia, jakie prowadzimy. I pamiętać należy o tym, aby zawsze pić wystarczającą ilość wody. Minimalna ilość to 30 ml na kg wagi ciała.

Jeżeli mamy taką możliwość i nie mamy przeciwwskazań warto również korzystać z sauny.

Często na detoksykację decydujemy się dopiero w momencie, kiedy czujemy się źle lub widzimy, że zaczynamy przybierać na wadze. Dlatego właśnie oczyszczać organizm powinniśmy regularnie, przykładając większą wagę do stylu i trybu naszego życia oraz świadomego odżywiania. Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników ze zdrowych produktów, doposażanie go dobrej jakosci, naturalnymi suplementami  oraz picie wody w wystarczającej dla organizmu ilości, będą wspierać proces oczyszczania. Gdy zadbamy o skuteczne oczyszczanie organizmu, pomoże to nam w wyeliminowaniu większości negatywnych skutków ubocznych niezdrowego trybu życia. Będziemy lepiej spać, zwiększymy koncentrację, wyeliminujemy alergie, bóle głowy i niestrawność. Poprawimy naszą energię i witalność, kolor skóry i blask włosów. Mając więcej energii, lepiej i chętniej będziemy realizować nasze pasje i role w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *